Türkiyenin Bilinmezleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiyenin Bilinmezleri

TÜRKİYENİN BİLİNMEZLİKLERİ - KOMPLO TEORİLERİ - GİZLİ KALAN GERÇEKLER

AnasayfaPortalliGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Abi İpekçi Suikasti

YazarMesaj
TEORİSYEN
Admin
TEORİSYEN

Abi İpekçi Suikasti Empty
MesajKonu: Abi İpekçi Suikasti   Abi İpekçi Suikasti Icon_minitimeCuma Tem. 06, 2007 7:52 pm

ABDİ İPEKÇİ DOSYASI

Milliyet Gazetesi genel yayın yönetmeni ve başyazarı Abdi İpekçi öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar gümrük kapıları,ülkücülerin yaptıkları silah ve uyuşturucu kaçakçılıkları ve terör hakkında araştırmalar ve yazılar yazmaktaydı ve Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı'yı yazılarıyla ve röportajlarıyla iyice köşeye sıkıştırmıştı..Bakan Mataracı kaçamak yanıtlar veriyor ancak yeraltı dünyasıyla da ilişkilerini sürdürüyordu...

Silahlı Kuvvetler'de görev yaparken ırza geçmek,memuriyeti kötüye kullanmak,sarkıntılık,konut doknulmazlığını ihlal,sahte tutanak düzenlemek gibi hakkında soruşturmalar açılan ve sonunda kendi isteğiyle ordudan ayrılan Astsubay Harun Gürel,Abuzer Uğurlu'nun(ülkücü silah ve uyuşturucu kaçakçısı) isteğiyle Bakan Tuncay Mataracı tarafından İpsala gümrük müdürlüğüne getirildi!Bakan Mataracı,bu işten dolayı Abuzer Uğurlu'dan 10 milyon 875 bin lira aldı.

Başta Abdi İpekçi olmak üzere Milliyet gazetesi,onurlu bir çizgi çizerek kardeş kanına neden olan silah kaçakçılığı üzerine cesurca gidiyordu...

***İPEKÇİ-HENZE BULUŞMASI

Abdi İpekçi'nin kaçakçılık konularında yoğun bir araştırma içinde olduğu hem kendi yazılarından anlaşılmakta,hemde çeşitli kaynaklar tarafından doğrulanmaktadır.Gazeteci yazar Hakan Uysal da kitabında,İpekçi'nin silah kaçakçıları-Ülkücüler ilişkisi konusuyla ilgili bir raporu gazetesinde yayımlamak üzere olduğunu sık sık vurgulamaktadır..

İpekçi'nin CİA'nin Türkiye'deki istasyon şef, Paul Henze'yle 13 Ocak 1979 tarihinde İstanbul'da yaptıkları görüşmede de,bu konnuyu araştırmakta olduğundan söz ettiği anlaşılmaktadır.

Henze,bu görüşmeyi reddetmedi ama neler konuşulduğunu da açıklamadı.Bu görüşmede neler konuşulduğunu Jean-Marie Stoerkel'in 1996'da yayımlanan Saint-Pierre'in Kurtları kitabında özetle şu şekilde yazılmaktadır:

"İpekçi Amerikalı'yı süzüyordu.Yüzünü çevreleyen sakalı,geriye taranmış kahverengi saçları ve geniş alnıyla,Henze,gravürlerdeli Lincoln'e benzediği izlenimini yaratıyordu.

-Şeytanın temsilcisinin karşısında bulunuyorsunuz!Siz solcular,CİA'yi per sevmezsiniz,dedi Henze alaycı bir ifadeyle...

-Her yerde namuslu insanlar vardır,sizde bile.Biliyormusunuz,mesleğim bana esaslı bir erdem öğretti:hoşgörü.Dinleyin Henze ben köklü bir antifaşistim.Terörü durdurmak gerekiyor.Kaçınılmaz bir biçimde faşist bir hükümet darbesine doğru gidiyoruz.Evevit hiç bir şeyi kontrol edemiyor...Şu canavarlığı gördünüz mü_diyerek,masanın üzerine tüyler ürperten bir tomar fotoğraf attı.

24 Aralıkta,Ülkücüler Kahramanmaraş şehrini kundaklamış ve yakmışlar;erkek,kadın,çocuk yüzden fazla kişiyi katletmişlerdi

-Bunlar,kontrolden çıkmış grupların aşırılıklarıdır,dedi Henze.

-Hayır,MHP'nin terörüstlerinden başkasının işi değil.Hatta saldırganlar arasında üniformalı ASKERLER ve aşiret reisleri de görüldü..

İpekçi konuyu değiştirdi.Onun haber kaynaklarına göre,katliamların kışkırtıcıları arasında Peck adında bir CİA ajanı da vardı.

Henze:

-Fransa tarihini bilirmisiniz?Bu katliam bana Saint-Barthelemy Katliamı'nı anımsatıyor.İlle de siyasi bir neden aramayın.Bunlar,Alevi Kürtlere saldıran koyu Sunni Müslümanlardır,diye kestirip attı.Ve lütfen bana Kürtlerin melek olduğunu anlatmayın.Hemen hepsi Komünisttir.Moskova ve Filistinliler bunlara silah ve para veriyor.

-Dinleyin Henze,burada felsefe yapmak için bulunmuyoruz.Türkeş'in üzerinde belli bir etkiniz var,bunu kullanın...

-Yani siz benim Bulgarların Türk mafyası ve teröristlerine silah göndermesini önleyebileceğimi mi sanıyorsunuz?Mantıklı düşünün İpelçi.Türkiye,NATO'nun komünist dünyanın burnunun dibindeki bir ileri üssüdür ve bu ülkede insanlarının birbirini öldürmesinden Rusların çıkarı vardır.Bu yüzden,milliyetçilere silah göndermek onları rahatsız etmez.

İpekçi,sinirli bir biçimde omuz silkti.Amerikalı'nıun alaycılığından hoşlanmıyordu.Öfkeli konuştu:

-Ya sizi anlayışınız çok kıt ya benimle dalga geçiyorsunuz.Ben de bir araştırma yapıyorum Henze ve yayınlandığı zaman çok gürültü koparıcak.

-Ne hakkında bir araştırna?diye kuşkuyla sözünü kesti Henze.

-Ülkücülerin silah ikmal şebekesi hakkında.Silahların buraya varmadan önce Bulgaristan'dan geçtiği konusunda size katılmıyorum.Ama bunların büyük çoğunluğu Batı silahıdır.Belçika,Fransa,İsviçre,İtalyan,Alman,İspanyol ve hatta Amerikan...Bunları Bulgaristan'a sizin silah fabrikalarınızın sattığına beni inandıramazsınız.Ne Batılı istihbarat servisleri,nede sizin CİA'niz,bu denli yoğun bir sevkiyatla ilgilenemez.Daha ileri görüşlü olun Henze:bu batı ve Amerikan silahlarını gönderek kaçakçılar,Türkiye'den uyuşturucu alan kaçakçıların ta kendisidir..

Henze şaşırmış gibiydi ya da öyle görünmeye çalışıyordu:

-Bunu yapanıon Sicilya yada Amerikan mafyası olduğunu mı düşünüyosunuz?

-Sadece onlar değil(Biraz durdu.)Size bir sır vereceğim.Bazıları CİA'yle bağlantılıdır.MHP'li bir senatörün Fransa'da uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandığını,başka bir sağması parlementerin İtalyan-Yugoslav sınırında arabasının bagajında eroin dolu olarak yakalandığını ve en son olarak Türkeş'in bir taraftarının Yugoslavya'da altı kilo eroinle tutujlandığını size hatırlatırım...

-Peki bununla neyi kanıtlamak istiyorsunuz?diye sordu Henze,düşünceli bir tarzda.

-Kopan bu kıyametin tek sorumlusunun Türkiye olmadığını..

İpekçi cinayetine adı karışan bir başka CİA ajanı daha vardı:

Frank Terpil.Abdi İpekçi suikastında kullanılan silahları Terğilin sattığı iddia edildi..

Milliyet Başyazarı Abdi İpekçi,Türkiye'nin istikrarsızlaşması politikasının planlamacıları için bulunmaz derecede bir isimdi.Üstelik son zamanlarda kaçakçılar-Ülkücü katiller ilişkilerini çok fazla kurcalıyordu.CİA'nin istikrarsızlaştırma programının tetikçisi Ülkücüler düşünmeden kabul edecekleri bir hedefti.

VE ABDİ İPEKÇİ,1 ŞUBAT 1979 TARİHİNDE ÖLDÜRÜLDÜ..

İpekçinin vücuduna 9 kurşun isabet etmişti.Görgü tanıklarına göre İpekçiye 2 kişi ateş ett.Biri Mehmet Ali Ağca ya diğeri?

****Ağcanın Hesabına cinayetten 15 gün önce Malatya Ziraat Bankası 22533 numaralı Ağcanın hesabına 100 bin lira,Türkiye İş bankası Beyazıt Şubesin'e de 20 lira yatırıldı...

Ve sonuç Türkiyede Çok bilen çok konuşan çok araştıranın ömrü uzun olmuyor..Nice Yürekli Abdi İpekçiler dileğiyle..

ARAŞTIRMA KOMİSYONU

Abi İpekçi Suikasti
1 sayfadaki 1 sayfası